چندرسانه ای

تاریخ انتشار : 03/11/1395 - 23:46

کد خبر : 17215

چاپ

مروری بر هزینه های بالای سیگار و اثرات اقتصادی آن

مروری بر هزینه های بالای سیگار و اثرات اقتصادی آن
مروری بر هزینه های بالای سیگار و اثرات اقتصادی آن، اگر ترس از سرطان نتواند شما را وادار به ترک سیگار کند، شاید چشم انداز فقر بتواند اینکار را بکند.

به گزارش دریاسر، عواقب مالی کشیدن سیگار خیلی بیشتر از پولی است که صرف خرید یک پاکت سیگار می کنید. افراد سیگاری هزینه خیلی بیشتری را صرف بیمه می کنند. پول زیادی را هم برای هزینه فروش مجدد ماشین و خانه شان می پردازند. هزینه اضافی را هم باید برای خشکشویی و دندانپزشکی خرچ کنند. در طولانی مدت، پول کمتری درمی آورند و از مستمری بازنشستگی و حق بیمه هم چیز زیادی نمی گیرند.
درواقع، سیگاری بودن نه تنها به این معنی است که جایی استخدامتان نمی کنند، بلکه به خاطر آن ممکن است از کارتان اخراج هم بشوید. کمپانی ویکو در میشیگان، بعد ازاینکه اعلام کرد دیگر افراد سیگاری را استخدام نمی کند، چهار نفر از کارمندان خود را که از دادن آزمایش نیکوتین (برای تشخیص سیگاری بودن یا نبودن) امتناع کردند، از کار اخراج کرد. این شرکت به همین هم بسنده نکرد، و شروع به آزمایش همسران کارمندانش هم نمود و از آنها که سیگاری تشخیص داده می شدند را ماهانه ۸۰ دلار جریمه می کرد.
به طور کل، براساس تحقیقاتی که به تازگی انجام گرفته، %۵ از کارفرمایان ترجیح می دهند کارمندانی را استخدام کنند که سیگاری نباشند و %۱ از آنها به هیچ وجه افراد سیگاری را استخدام نمی کنند. در زیر به برخی از نمونه های آن اشاره می کنیم:
دانشگاه کالامازو در میشیگان، از استخدام افراد سیگاری بعنوان کارمندان تمام وقت خود، خودداری کرد.
شرکت هواپیمایی آلاسکا، در ایالت واشنگتن، قبل از استخدام کارمندان خود از آنها تست نیکوتین می گیرد.
اداره بهداشت استان تاکوما پیرس در برگه قرارداد استخدام خود، از کارمندان سوگندنامه عدم اعتیاد به سیگار گرفته می شود.
اتحاد اقیانوس آرام نیز افراد سیگاری را استخدام نمی کند.
طبق همان آمار مشخص شد که %۵ از کمپانی ها افراد سیگاری را بیشتر به خاطر حق بیمه مراقبت های بهداشتی و سلامتی جریمه می کند. هزینه ها با چک حقوقتان خاتمه نمی یابد. آمار به دست آمده نشان می دهد که افراد سیگاری چیزی درحدود ۹۷.۶ بیلیون دلار بابت تلف شدن بازدهی برای اقتصاد هزینه در بردارند.
این عدد مبتنی بر از دست رفتن سالهای کار به خاطر مرگ های زودرس می باشد.
طبق این آمار، بقیه ۹۶.۷ بیلیون دلار برای مراقبت های عمومی و بهداشتی مربوط صرف می شود و هر خانوار امریکایی باید سالانه ۶۳۰ دلار برای سیگار کشیدن مالیات بدهد.
● تاثیر مالی فردی
هزینه یک پاکت سیگار به طور متوسط ۴.۴۹ دلار به همراه مالیات آن می باشد. بااستفاده از این رقم، فرد سیگاری که روزانه یک پاکت سیگار می کشد، باید هفته ای ۳۱.۴۳ دلار و در سال ۱،۶۳۵ دلار برای خرید سیگار هزینه کند؛ درحالیکه می توان این پول را صرف یک مسافرت عالی با خانواده کرد یا وضعیت زندگی و خورد و خوراک را تا حد زیادی بهبود داد. فرد چهل ساله ای که دست از کار کشیده اگر بخواهد سرمایه خود را جایی بگذارد و سالانه %۹ سود بگیرد، تا سن ۷۰ سالگی ۲۵۰،۰۰۰ دلار سود خواهد برد.
فقط خودتان می دانید که چقدر هزینه می کنید و چند وقت یکبار هزینه می کنید. کمی حساب سالانه خود را بررسی کنید و ببینید تا دهه های آتی چه بلایی سر سرمایه تان خواهد آمد.
یکی از محل هایی که اکثر سیگاری ها برای کشیدن سیگار در آن راحت هستند، اتومبیلشان است. اما همین اتومبیل اگر مداوماً مراقبت و شستشو نشود، بعد از مدت کوتاهی به یک جاسیگاری تمام عیار تبدیل خواهد شد که از در و دیوار آن دوده می ریزد. دیگر جای سوختگی های ایجاد شده به خاطر خاکستر سیگار جای خود دارد.درحالیکه می توانند هزینه صرف شده بابت این خسارت ها را صرف خرید اتومبیلی بهتر کنند.
این مسئله برای خانه هم صادق است فقط مقیاس آن بزرگتر می شود. خانه های افراد سیگاری معمولاً به رنگ کردن مجدد به طور پیوسته و تمیز کردن و نظافت بیشتر نیاز دارد. طبق آمار رنگ کردن یک نشیمن متوسط، یک اتاق غذاخوری، و دو اتاق خواب چیزی درحدود ۲۱۰۰ دلار هزینه در بر دارد. نظافت پارکت یا سنگ کف هر متر مربع ۲۸ سنت هزینه دارد و یک خانه دو خوابه متوسط چیزی درحدود ۱۰۰۰ مترمکعب سنگفرش دارد که به طور می شود ۲۸۰ دلار. ۵۵ دلار دیگر هم برای تمیز کردن و شستشوی مبلمان و ۲۵ دلار هم برای شستشوی صندلی های میز غذاخوری به آن اضافه کنید و ببینید هزینه نهایی چقدر خواهد شد.
● بیمه گرها سبک و سنگین می کنند و راضی نیستند
طبق تحقیقاتی که انجام دادیم، ملاحظه کردیم که در یک بیمه عمر ۲۰ ساله برای یک فرد ۴۴ ساله سالم، هزینه قابل پرداخت بابت حق بیمه سالانه ۵۷۰ دلار می باشد. اما برای فرد سیگاری که روزانه یک پاکت سیگار می کشد، این هزینه تا سقف ۴۲۵۰ دلار در سال بالا می رود.
این اختلاف در بیمه سلامتی به این اندازه فاحش نیست. طبق سایت eHealthInsurance.com، حق بیمه پرداختی با فرانشیز بیمه ۱۵۰۰ دلار، برای یک مرد ۲۲ ساله سالم ۲۳۹ دلار است. همین حق بیمه برای فرد سیگاری ماهانه ۲۷۶ دلار می شد. یعنی این فرد در سال باید ۴۴۴ دلار بیشتر بپردازد.
خیلی از دولت های ایالتی نیز کارمندان استخدامی خود را درصورت سیگاری بودن بیشتر برای بیمه سلامتی جریمه می کنند.
طبق ACLU، اکثریت ایالت های امریکا، قانون خاصی برای تفاوت قائل شدن بین کارمندان سیگاری و غیرسیگاری از لحاظ حق بیمه وجود ندارد. اما ۳۱ ایالت قوانینی دارند که از افراد سیگاری حمایت می کند، از جمله کلورادو و داکوتای شمالی که چنین تمایزاتی را ممنوع کرده است.
برای بیمه خانه نیز، شرکت های بیمه به افراد غیرسیگاری %۱۰ تخفیف می دهند. نظر بیمه گر ها در این رابطه چیست؟ سیگاری ها خانه را به آتش می کشند.
متداول ترین بیمه های خانه ، برحسب محل قرارگیری آن، چیزی درحدود ۴۵۰ تا ۱۳۵۰ دلار در سال است که با در نظر گرفتن %۱۰ تخفیف افراد معمولی می توانند حداقل ۴۵ دلار پس انداز کنند.
براساس تحقیق انجام گرفته توسط اسلوان و همکارانش، تاثیرات سیگار بر هزینه امنیت اجتماعی در طول زندگی، برای یک زن سیگاری ۲۴ ساله ۱۵۱۹ دلار و برای یک مرد سیگاری ۲۴ ساله ۶۵۴۲ دلار می باشد. این پول به سازمان امنیت اجتماعی پرداخت می شود اما هیچوقت جمع آوری نمی شود چون فرد ذینفع معمولاً به خاطر یک بیماری وابسته به سیگار، فوت می کند.
● حفظ ظاهر
تحقیقات بیشماری نشان یم دهد که افراد سیگاری %۴ تا %۱۱ کمتر از افراد عادی درآمد دارند. البته سیگار کشیدن فقط با پایین آمدن بازدهی کاری و وضعیت سلامتی هزینه در بر ندارد. محققان دریافته اند که افراد سیگاری نسبت به افراد عادی جذابیت کمتری دارند و کمتر در زندگی موفق هستند.
بوی بد دهان، زرد شدن دندان ها و بوی بد لباسها فقط چند نمونه از عوارض جانبی سیگار بر ظاهر اشخاص است که اصلاح همه آنها محتاج صرف هزینه است.
حتی خرید یک بسته آدامس چیزی درحدود ۵۰ دلار در سال به هزینه های شما اضافه می کند. رفتن به دندانپزشک برای جرم گیری و سفید کردن دندانها با این هزینه های گزاف دندانپزشکی که دیگر جای خود دارد.
قبض های خشکشویی تان هم به مراتب بالا تر می رود. مطمئناً لباسی را که افراد عادی یکبار درماه برای خشکشویی می دهند شما محبورید دفعات بیشتری بدهید و همین هزینه های ماهانه و سالانه شما را بالا می برد.


منبع : مردمان پورتال جوانان
دیدگاه شما در مورد : مروری بر هزینه های بالای سیگار و اثرات اقتصادی آن

مروری بر هزینه های بالای سیگار و اثرات اقتصادی آن