گزارش و گفتگو

تاریخ انتشار : 10/11/1395 - 22:41

کد خبر : 17280

چاپ
شمس الله شریعت نژاد:

مصوبه دولت در پرداخت خسارات مرکبات اجرایی نشده است

مصوبه دولت در پرداخت خسارات مرکبات اجرایی نشده است
عضوکمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: دولت 30 میلیارد تومان که رقم بسیار کمی برای خسارت سرمازدگی مرکبات بوده را تصویب کرده که متأسفانه این مصوبه اجرایی نشده است.

به گزارش دریاسر از شهرستان عباس آباد، صبح امروز، شمس الله شریعت نژاد در حاشیه جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان عباس آباد در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار دریاسر درباره وضعیت کنسانتره کردن مرکبات، اظهار داشت: نبود صنایع تبدیلی کافی برای تحویل مرکبات و صف های طولانی برای اخذ مرکبات کشاورزان موجب شده که شرایط تحویل مرکبات برای تبدیل به کنسانتره برای کشاورز مقرون به صرفه نباشد.

نماینده مردم عباس آباد، تنکابن و رامسر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: نبود صنایع تبدیلی کافی و صف های طولانی برای تحویل مرکبات کشاورزان موجب پوسیدن بخش اعظم مرکبات شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به حجم تولید مرکبات در کشور، با سرمازدگی اخیر نیز نیازی به واردات مرکبات در بازار شب عید نداریم و نباید این امر بهانه ای برای واردات تلقی شود.

عضوکمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، خاطرنشان کرد: صنایع تبدیلی کافی برای کنسانتره کردن مرکبات سرمازده و امکان توزیع تدریجی مرکبات را نیز در کشور نداریم و در نتیجه بخش اعظم مرکبات بر اثر پوسیدگی از بین رفت.

شمس الله شریعت نژاد در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به وضعیت تولید در صنعت دامداری کشور گفت: کشت نهاده های دامی می تواند در کنار تولید راهکار مناسبی برای بهبود وضعیت دامداری های کشور باشد تا دامدار مجبور نباشد شیر را تنها به کارخانه دار بفروشد.
شریعت نژاد در ادامه افزود: امکان دارد سقف قیمت برای کارخانه دار محدود کننده باشد، لذا باید در راستای فرآوری شیر توسط کارخانه دار برآورد هزینه نشود و نمی توان با هزینه تولید بالا جهت فرآوری شیر انتظار داشت که نرخ فروش در بازار ارزان تعیین شود. بنابراین برای حفظ سلامت تغذیه لازم است دولت برای تعیین نرخ مناسب برای فرآورده های شیر، یارانه ای کارآمد درنظر بگیرد تا تمام احاد جامعه بتوانند شیر مصرفی خود را تهیه کنند.
نماینده مردم عباس آباد، تنکابن و رامسر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تولید در بخش اعظم دامداری ها برای دامدار گران تمام می شود، تصریح کرد: گرانی تولید در دامداری ها نشان از این موضوع دارد که زنجیره تولید در صنعت دامداری کامل نیست.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ادامه داد: زمانی که دامداری ها به طور مستقل علوفه را تولید نمی کنند بدیهی است که باید با نرخ آزاد علوفه مصرفی دام را تامین کنند. با این اوصاف بدیهی است که هزینه تولید در دامداری ها افزایش پیدا می کند.

نویسنده : لیلا امینه ـ دریاسر

دیدگاه شما در مورد : مصوبه دولت در پرداخت خسارات مرکبات اجرایی نشده است

مصوبه دولت در پرداخت خسارات مرکبات اجرایی نشده است