آخرین اخبار

تاریخ انتشار : 07/12/1395 - 10:46

کد خبر : 17554

چاپ

سفر اردوغان به مسکو برای بازسازی روابط و مسائل منطقه ای

سفر اردوغان به مسکو برای بازسازی روابط و مسائل منطقه ای
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه 18 اسفند ماه در مسکو با ولادیمیر پوتین همتای روس خود دیدار و مذاکره می کند که دومین سفر به روسیه پس از بحران سقوط بمب افکن روسی و بروز تیرگی گسترده در روابط دو کشور خواهد بود.

به گزارش دریاسر به نقل از ایرنا، دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه مدت زمان این سفر را دو روزه اعلام کرد.
خبرگزاری ایتارتاس و پایگاه آنلاین روزنامه راسیسکایا گازتا در این باره نوشته اند که در دیدار سران و همچنین مذاکرات برنامه ریزی شده دیگر، دامنه گسترده ای از مسائل مطرح و بررسی خواهد شد.
همچنین انتظار می رود در این مذاکرات مسائل منطقه ای به ویژه اوضاع سوریه بررسی شود.
این سفر در صورت انجام چهارمین ملاقات سران روسیه و ترکیه در شش ماه اخیر خواهد بود که دو دیدار آن در حاشیه نشست های بین المللی خارج از روسیه بوده است.
حسن دیریوز سفیر ترکیه در سوریه نیز پیش از این، لغو شدن روادید روسیه برای برخی رده های شهروندان ترکیه ای از جمله بازرگانان با هدف توسعه روابط دوجانبه اقتصادی را مهم خوانده بود.
پس از ساقط شدن بمب افکن روسی بر فراز سوریه با شلیک موشک از جنگنده ترکیه ای، همکاری های اقتصادی آنکارا و مسکو آسیب زیادی دیده است.
دیدار قبلی اردوغان از روسیه 19 مرداد سال جاری یعنی حدود هشت ماه پس از اینکه جنگنده های ترکیه یمب افکن سوخو 24 روسیه در حال بازگشت از بمباران تروریست ها را برفراز سوریه سرنگون کردند، صورت گرفت.
مناسبات مسکو و آنکارا پس از این واقعه به شدت تیره شد و روسیه روابط بازرگانی به ویژه در بخش کشاورزی و گردشگری را با ترکیه قطع کرد و سبب کاهش چندمیلیارد دلاری ارزش همکاری های اقتصادی دو کشور شد.
روند تیرگی روابط پس از نامه اردوغان به پوتین که از سوی کاخ کرملین به عنوان عذرخواهی پذیرفته شد، پایان یافت و مذاکرات سران و مقام های بلندپایه روسی-ترکیه ای نیز تحرک نسبی در روابط دو کشور را فراهم کرده است.
همچنین در ماههای اخیر روابط و همکاری های روسیه و ترکیه به ویژه در عرصه منطقه ای رو به گسترش گذاشته و دو طرف با مشارکت جمهوری اسلامی ایران، ساز و کار سه جانبه حل سیاسی بحران سوریه را پیش می برند.


منبع : خبرگزاری ایرنا
دیدگاه شما در مورد : سفر اردوغان به مسکو برای بازسازی روابط و مسائل منطقه ای

سفر اردوغان به مسکو برای بازسازی روابط و مسائل منطقه ای