آخرین اخبار

تاریخ انتشار : 09/12/1395 - 11:54

کد خبر : 17577

چاپ
روحانی در پنجاه و ششمین مجمع سالیانه بانک مرکزی:

سیف تلاطم یک‌ماهه ارز را گردن اربعین و تولد حضرت مسیح انداخت ولی من هنوز قبول نکردم/ بی‌ثباتی در اقتصاد خیلی مشکل درست می‌کند

سیف تلاطم یک‌ماهه ارز را گردن اربعین و تولد حضرت مسیح انداخت ولی من هنوز قبول نکردم/ بی‌ثباتی در اقتصاد خیلی مشکل درست می‌کند
رئیس‌جمهور با بیان اینکه بی‌ثباتی در اقتصاد خیلی مشکل درست می‌کند، گفت: شما به 9 مهرماه سال 91 برگردید و از 9 به 10 مهر بروید و ببینید وضع ارز چه می‌شود. در عرض 24 ساعت قیمت ارز 625 تومان بالا می‌رود.

به گزارش دریاسر به نقل از فارس، حسن روحانی صبح امروز دوشنبه با حضور در پنجاه و ششمین مجمع سالاانه بانک مرکزی اظهار داشت: بانک‌های کشور همان رگ‌هایی هستند که از لحاظ مالی و پولی خون را از منابع مالی کشور یعنی قلب به سراسر کشور و از بخش‌های اقتصادی به سراسر جسم فعال در زمینه اقتصادی می‌رسانند. اگر جایی از این رگ‌ها اشکال پیدا کند و نتواند خون‌رسانی به‌طور کافی انجام دهد، بی‌تردید بدن هم دچار مشکل می‌شود.

وی با بیان اینکه بانک‌های ما رسالت سخت و سنگینی را بردوش دارند، گفت: اگر اقتصاد کشور ما بخواهد رونق یابد، از رونق بانک‌ها آغاز می‌شود. اگر بانک‌های ما نتوانند به اندازه کافی در زمینه مسائل پولی و مالی فعال باشند، مسلماً تحرک‌بخشی اقتصاد ما هم به همان نسبت پایین خواهد آمد. ممکن است بانک‌ها یکسری مشکل داشته باشند که به بیرون بانک مربوط می‌شود، یکسری مشکلات نیز ممکن است داشته باشند که به درون بانک‌ها مربوط شود.

رئیس جمهور تصریح‌کرد: یک وقت در جامعه روابط خارجی دچار اختلال می‌شود. بودجه کشور دچار اختلال می‌شود، شرایط تحریم به کشور تحمیل می‌شود. در آن شرایط مشکلات از بیرون به سراغ بانک‌ها می‌آید، ممکن است یک بانک، فعالیتش فعالیت درست و شفاف باشد و حساب‌شده مشتری را انتخاب کرده، گزینش درست انجام داده، وثیقه درست اخذ کرده، اما فشار بیرونی باعث شده که الان بانک قادر نیست به آن شرایط که بر مبنای آن برنامه‌ریزی کرده بود، حرکت به پیش داشته باشد.

روحانی افزود: گاهی هم مشکلات از درون بانک‌ها هست. تسهیلات را بیش از توان‌شان پرداخت می‌کنند. خودشان را مرتب متکی به بانک مرکزی می‌کنند، حساب‌های مالی‌شان دقیق و شفاف نیست، سودهای‌شان شفاف نیست. اینها مشکلات داخل بانک‌ها است که باید حل شود. حال اگر زمانی این دو مشکل همزمان شدند، کار بسیار سختی می‌شود. ما در این دولت اولین قدیم که تلاش کردیم برداریم، ایجاد یک ثبات آن‌هم ثبات پایدار در بازارهای مالی و پولی بود.

وی با بیان اینکه بی‌ثباتی در اقتصاد خیلی مشکل درست می‌کند، گفت: شما به 9 مهرماه سال 91 برگردید و از 9 به 10 مهر بروید و ببینید وضع ارز چه می‌شود. در عرض 24 ساعت قیمت ارز 625 تومان بالا می‌رود. 12 مهرماه دومرتبه 200 تومان قیمت ارز بالا می‌رود. در عرض سه روز 825 تومان قیمت ارز بالا می‌رود. وقتی بی‌ثباتی وجود دارد که در عرض 24 ساعت قیمت ارز 20 درصد افزایش پیدا می‌کند، واردکننده، صادرکننده و وام‌دهنده همه دچار سرگیجه می‌شوند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سیف تلاطم یک‌ماهه ارز را گردن اربعین و تولد حضرت مسیح انداخت ولی من هنوز قبول نکردم، گفت: بی‌ثباتی در اقتصاد خیلی مشکل درست می‌کند.

رئیس جمهور تصریح کرد: اوایل سال 92 تورم 12 ماهه حدود 40 درصد است. تورم در بخش خوراکی 51 درصد است. تورم نقطه به نقطه حدود 45 درصد است. چگونه می‌شود پیش‌بینی و برنامه‌ریزی و کار کرد؟ حال این موضوع همزمان با رشد منفی اقتصادی شود که در سال 91 منفی 6.8 درصد بوده، این اگر با نگرانی‌های سیاسی توأم شود، پیش‌بینی‌ها و آینده چگونه می‌شود؟ چگونه می‌شود با دنیا در حال مبادله بود؟ شما دیدید که ما یک‌مرتبه به 100 سال قبل برگشتیم، تمام تعاملات ما با دنیا از طریق بانک بود، یک‌دفعه سراغ صرافی‌ها رفتیم، برگشتیم به‌ زمان قاجار!

روحانی ادامه داد: کار به جایی رسیده بود که یکی از آدم‌های معروف بانکی و اقتصادی در موضوع  برجام به من پیغام داد و گفت؛ مذاکره‌کننده‌ها به تو گزارش دیگری ندهند، اگر همه چیز در برجام حل شود، سوئیفت محال است حل شود. توسط یکی از دوستان به من پیغام داد و برای بزرگان در کشور هم نامه نوشته بود و استدلال کرد که اصلاً این تحریم‌ها برای بستن سوئیفت بود و این سیستم ارتباط بین‌المللی سوئیفت امکان ندارد برقرار شود. شما هم مشاهده کردید که چه تبلیغاتی راه افتاد، در کشور که بانک مرکزی ناچار شد خبرنگار را به اتاق بیاورد به آنان نشان دهد تا اینها باور کنند.

وی افزود: در این شرایط، دولت اولین تلاشش بازگشت ثبات و آرامش به بازار بود. بزرگ‌ترین موفقیت دولت -البته دوستان ما گاهی اختلاف‌نظر دارند که بزرگ‌ترین دستاورد دولت چیست- به نظر من بزرگ‌ترین دستاورد دولت بازگشت آرامش و ثبات به بازار است. عده‌ای می‌گویند بزرگ‌ترین موفقیت دولت تعامل با جهان است، بعضی می‌گویند در مسئله سلامت است، بعضی می‌گویند در این است که به محیط زیست اهتمام دارد. امروز شاهد یک تورم تک‌رقمی همراه با رشد هستیم. تا پایان امسال تورم سال ما تک‌رقمی خواهد بود و اینکه در یک سال تورم تک‌رقمی باشد و رشد اقتصادی باشد، بعد از انقلاب این برای اولین‌بار است.

رئیس جمهور با بیان اینکه امسال حتماً یک رشد اقتصادی خوبی تا پایان سال خواهیم داشت، گفت: این رشد 7 تا 6.5 است، ولی پیش‌بینی‌های ما بالای 6 درصد است. 6 ماهه اول سال 7.4 بود، وضع ارز در یک ماهی تلاطم بی‌جهت پیدا کرد. آقای سیف استدلال‌هایی می‌کند و آن را گردن اربعین و سال مسیحی می‌اندازد، البته ما که قبول نکردیم، اربعین همیشه خیر و برکت است، تولد عیسی مسیح هم خیر و برکت است و بعید می‌دانم که ارز گران شود.

روحانی ادامه داد: به‌غیر از یک نوسان کوتاه‌مدت که نباید رهایش کنیم و باید بررسی کنیم که دقیقاً چه بود، اما در 3.5 سال گذشته ما یک آرامش خوبی در مسئله ارزش داشتیم. سوال کردم تورم ارز از پارسال نسبت به امسال چقدر بوده، گفتند 5.2 درصد در طول یک سال گذشته بوده، ایرادی هم  همیشه بانک مرکزی دارد و می‌گوید مباحث بر مبنای دلار دقیق نیست


منبع : خبرگزاری فارس
دیدگاه شما در مورد : سیف تلاطم یک‌ماهه ارز را گردن اربعین و تولد حضرت مسیح انداخت ولی من هنوز قبول نکردم/ بی‌ثباتی در اقتصاد خیلی مشکل درست می‌کند

سیف تلاطم یک‌ماهه ارز را گردن اربعین و تولد حضرت مسیح انداخت ولی من هنوز قبول نکردم/ بی‌ثباتی در اقتصاد خیلی مشکل درست می‌کند