اخبار عباس آباد

تاریخ انتشار : 20/12/1395 - 09:19

کد خبر : 17689

چاپ
حق‌الله کثیری فرماندار جدید عباس آباد

مدیران در راستای حل مشکل زباله جدی‌تر تصمیم‌گیری و اقدام کنند

مدیران در راستای حل مشکل زباله جدی‌تر تصمیم‌گیری و اقدام کنند
فرماندار جدید عباس‌آباد در نشست کارگروه مدیریت پسماند این شهرستان گفت: مدیران در راستای حل مشکل زباله جدی‌تر تصمیم‌گیری و اقدام کنند، زیرا سلامت و امنیت مردم این شهر در معرض تهدید قرار دارد.

به گزارش دریاسر از شهرستان عباس‌آباد، شامگاه شب گذشته، نشست فوق‌العاده مدیریت پسماند شهرستان عباس‌آباد با رویکرد جدید مدیریت در سالن اجتماعات فرمانداری تشکیل شد.
حق‌اله کثیری در نشست کارگروه مدیریت پسماند شهرستان که تا پاسی از شب در سالن اجتماعات فرمانداری عباس‌آباد برگزار شد، گفت: انجام وظیفه در برابر مهم‌ترین نعمت خدادادی و اصلی‌ترین بخش وجودی مردم که همان تأمین سلامت و امنیت جامعه است، به ما سپرده شده که متأسفانه امروز در معرض تهدید قرار دارد. ما در اداره شهرستان عباس‌آباد می توانیم به نحوی عمل کنیم که مشکلاتش به درستی رفع گردد، زیرا برای این منظور تجربه و توانایی لازم را داریم.

نماینده عالی دولت در عباس‌آباد اظهار داشت: نظافت یکی از مؤلفه‌های اصلی دین و ایمان ماست، مردم دل‌خوش‌اند که مدیرانی که برخواسته از بین خودشان هستند، مشکلات ملت را به نحوی مورد پیگیری و اقدام قرار خواهند داد که شایسته آنهاست و لذا ما حق نداریم با سوء‌مدیریت و کم‌کاری خود این دل‌خوشی مردم را از آنان سلب نماییم که در غیراین‌صورت باید به مدیریت خود شک کنیم.

فرماندار عباس‌آباد اذعان داشت: متأسفانه امروزه آنچه که موجب تأسف است که شکر نعمت مسئولیت را درست به‌جا نمی‌آوریم. از مشاهده این اوضاع به شدت رنج می‌برم و تا روزی که آن‌را بهبود نبخشم، آسایش نخواهم داشت و اگر به این نتیجه برسم که توانایی حل مشکلات را نداشته باشم یقیناً مسئولیت را به قوی‌تر از خود می‌سپارم.

وی افزود: مشکلات عباس‌آباد به گونه‌ای است که دیگر یک یا دو مدیر قادر به حل آن نیستند و لذا باید با به‌کارگیری و ادغام همه توانایی‌های خود در سایه وحدت و اتحاد، عاقلانه و قانون‌مند در مسیر حل آن گام برداریم.

رئیس شورای تأمین شهرستان عباس‌آباد تصریح کرد: تعدادی از اهالی این منطقه رزق و روزی‌شان به حضور گردشگران و مسافرین بستگی دارد و با توجه به اینکه ما باید برای ایجاد زندگی بهتر برای همه مردم تلاش کنیم، متأسفانه مدت غریب به یک‌سال است که انباشت زباله در جوار شهرداری در ساحل دریا آسیب‌های فراوان و جبران‌ناپذیری به منابع طبیعی و خدادادی و حتی به اقشار مختلف مردم وارد آورده است. وظیفه ایجاد و تأمین فضای سالم برای مردم بر عهده ما مسئولین است، یقیناً با عنایت به این‌که در آستانه فصل گرما و تعطیلات نوروزی و تابستان قرار داریم، اثرات نامطلوب بیشتری گریبان‌گیر این شهرستان می شود.

حق‌اله کثیری خاطرنشان کرد: محیط زیست در عباس‌آباد به شدت آسیب دیده است که با تداوم این روند به سمت و سوی نابودی رهسپار می‌شود. وضعیت زباله در عباس‌آباد به‌قدری وخیم است که در این برهه باید اقدام به تصمیم‌گیری‌های بسیار حساس نماییم.

کثیری تصریح کرد: در راستای اتخاذ تدابیر فوری و کوتاه‌مدت جهت حل مشکل دپوی داخل شهری زباله‌ها تقاضای ایجاد سامانه مدیریتی یک‌پارچه در سایه وحدت را از فرمانداران شهرستان‌های مجاور طلب کردم. اقدامات نادرست در امر دفع ناصحیح و غیراصولی زباله و عدم رفع این مشکل که اینک به بحرانی تبدیل گردید، باعث سرخوردگی مردم خواهد شده و به روح و روان و جسم و جان آنها لطمه وارد می‌کند.

فرماندار عباس‌آباد با اشاره به این‌که شوراها در امر حل مشکل زباله باید با مردم محدوده فعالیت خود رایزنی‌های لازم را انجام دهند، به شوراهای اسلامی تأکید کرد: شما شوراهای اسلامی شهر و روستا  از مردم رأی گرفته‌اید و موظف هستید برای حل مشکلات موکلین خود تلاش کنید و در این راستا تصمیمات شجاعانه بگیرید.

وی افزود: در نظر داریم ضمن برقراری ارتباط و مذاکره با یکی از شرکت‌های مربوطه نسبت به انعقاد قراردادی کوتاه‌مدت اقدام نماییم تا در این مدت به‌صورت فوری زباله‌های فعلی انتقال داده شود و روزانه حداقل 10 کامیون از زباله‌های ساحل عباس‌آباد از شهر خارج می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهرستان عباس‌آباد نیز در این نشست ضمن ابراز تأسف از وضعیت کنونی زباله در عباس‌آباد، گفت: مادامی‌که به روش‌های فعلی در خصوص زباله اقدام کنیم وضعیت کماکان همین‌گونه بحرانی خواهند ماند.

حمیدرضا افراشته خاطرنشان کرد: در مسیر حل بحران زباله همه ادارات و دستگاه‌های اجرایی باید همکاری لازم را داشته باشند زیرا برای برون‌رفت از این مشکل در شرایط کنونی همه باید پای کار باشند.

عضو شورای اسلامی استان مازندران تصریح کرد: انتقال زباله‌ها باید در همه نقاط پیشنهاد شده تقسیم شود زیرا با حجم بالایی که زباله‌ها دارد، انتقال آن در شرایط کنونی در یک مکان امکان‌پذیر نیست.

بخشدار بخش مرکزی عباس‌آباد نیز در این جلسه با قدردانی از پیگیری‌های مجدانه و تدابیر ارزنده فرماندار جدید شهرستان در امر حل بحران زباله گفت: حل مشکلات بزرگ نیازمند اتحاذ تصمیم‌های بزرگ است.

بهمن شرج‌پور با تشریح اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند مدت برای حل مشکل زباله عباس‌آباد افزود: فعلاً در شرایط فعلی باید با اتخاذ تصمیمات و انجام اقدامات فوری وضعیت بحرانی زباله مدیریت شود.

شرج‌پور خاطرنشان کرد: در خصوص انتقال زباله‌ها به زمین زباله منطقه «مرتم» با مردم روستای دراسرای بخش مرکزی عباس‌آباد وارد مذاکره شدیم تا از وضعیت بحرانی به صورت فوری خارج شویم و خوشبختانه به توافقاتی نیز در این زمینه دست یافتیم.

رئیس محیط‌ زیست عباس‌آباد در نشست کارگروه مدیریت پسماند این شهرستان گفت: زباله اگر به هر مکانی انتقال می یابد، حداقل زمین آن باید به صورت علمی، عملی و کارشناسی شده مدیریت شود.

منصورکیا همچنین تأکید کرد: در صورت اجرایی‌شدن واقعی مصوبات و وعده‌های مسئولین، محیط‌زیست آمادگی کامل دارد تا هرگونه همکاری با سایر دستگاه‌های اجرای داشته باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر نیز طی سخنانی در این نشست گفت: با توجه به صعب‌العبور بودن زمین مورد نظر، اقدامات اولیه ظرف 10 روز در آن مکان اجرا شدنی نیست و لذا باید تدبیر دیگری در کنار این امر اتخاذ شود.

علی خسروی خاطرنشان کرد: متأسفانه چون شورا دستگاه اجرایی نیست کسی پاسخ‌گوی ما نبوده است. سرمایه‌گذار سوئدی آماده سرمایه‌گذاری در امر احداث کارخانه بیوگاز جهت حل مشکل زباله بدون آن‌هم بدون حق مالکیت زمین و نیز اجرایی شدن کامل پروژه در مدت زمان 10 ماه اقدام نماید. اقداماتی چون انتقال 10 روزه زباله به شهرستان‌های مجاور پاسخ‌گوی وضعیت بحرانی زباله‌های عباس‌آباد نیست.

عضو و نماینده شورای اسلامی شهر عباس‌آباد در امر مدیریت پسماند در این جلسه گفت: اگر از همان سال 93 مصوبه مدیریت زمین پلهم‌چال اجرایی می‌شد امروز مشکل زباله حداقل بحرانی نبود. نارضایتی مردم به دلیل عدم پای‌بندی به تعهدات از سوی ما مسئولان بود که هیچ یک از ابتدایی‌ترین وعده‌های ما در قبال مردم توسط مجریان عملی نشده است.

کیومرث خستوی افزود: 800 واحد مسکونی در عباس‌آباد تفکیک زباله از مبدأ را با کم‌ترین هزینه و بی‌ادعا انجام می‌دهند. زباله‌سوزهای مختلف، دفن غیربهداشتی غیر نیروگاهی غیر علمی است. این برنامه در بلند مدت بسیار کارساز خواهد بود.

شهردار عباس‌آباد با قدردانی از تدبیر فرماندار جدید مبنی بر حل بحران زیاله گفت: متأسفانه مسئولان فرادست در استان و کشور نسبت به مشکلات منطقه ما تا حدودی کم حوصله و کم کار هستند.

محمدرضا ملاامرجی اظهار داشت: 10 سال قبل شهردار این منطقه بودم. حجم زباله در آن زمان کم بود و کوره زباله‌سوزی که در آن زمان نصب و راه‌اندازی شده بود جواب‌گوی نیازهای همان روزها بود اما از سال 82 تا 92 کاملاً رها شده بود و مدیرتی در قبال آن به صورت جدی نشده بود.

ملاامرجی خاطرنشان کرد: زمین پلهم‌چال امروزه جواب‌گوی زباله شهر و 25 روستای بخش مرکزی عباس‌آباد مرکزی نیست.

حامد ملاحسینی از اعضای شورای اسلامی شهر عباس آباد گفت: منطقه پلهم‌چال با حضور کارشناسان متخصص بهترین مکان برای انتقال بیش از 300 کامیون زباله دپوشده ساحل عباس ‌آباد ارزیابی و شناخته شد. بی شک زمین پلهم‌چال نیازمند مدیریت نوین است.

نویسنده : مهران ملاحسینی، خبرنگار

دیدگاه شما در مورد : مدیران در راستای حل مشکل زباله جدی‌تر تصمیم‌گیری و اقدام کنند

مدیران در راستای حل مشکل زباله جدی‌تر تصمیم‌گیری و اقدام کنند